Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2015, sygn. IBPB-1-1/4510-101/15/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-101/15/ZK
W jakim momencie rozpatrywane koszty pośrednie, dotyczące drążenia wyrobisk górniczych kapitalnych (rozumianych jako przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub górotworze) bez zlokalizowanych w nim budowli, których skutek jest rozłożony w czasie, powinny być identyfikowane jako podatkowe koszty uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 września 2015 r., złożonym osobiście w tut. Biurze 16 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych, wydatków związanych z drążeniem wyrobisk górniczych, o których mowa we wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 września 2015 r. został złożony osobiście w tut. Biurze ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych, wydatków związanych z drążeniem wyrobisk górniczych, o których mowa we wniosku.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W najbliższym czasie Wnioskodawca (dalej: Spółka) zamierza podjąć działalność wydobywczą w zakresie węgla kamiennego. W tym celu planowane jest nabycie kopalń eksploatujących tego rodzaju zasoby naturalne. Na skutek takiej transakcji zajdzie również konieczność wprowadzenia do ewidencji księgowej nabytych składników majątkowych. Jednym z podstawowych elementów kopalni węgla kamiennego są podziemne wyrobiska górnicze (kapitalne). Wytworzenie każdego wyrobiska wiąże się z koniecznością przeprowadzenia robót górniczych polegających na drążeniu wyrobiska, w wyniku czego powstaje pusta przestrzeń w górotworze lub pod powierzchnią ziemi, oraz jego jednoczesnym wyposażeniu w obudowę górniczą służącą zabezpieczeniu tego wyrobiska, rurociąg odwadniający i rurociąg p.poż. Wydrążone wyrobisko górnicze w zależności od potrzeb jest następnie wyposażane w inne obiekty, jak rurociągi sprężonego powietrza, rurociągi podsadzkowe, kable teletechniczne, trasy kolejki podwieszanej lub spągowej, torowiska, trakcje elektryczne, przenośniki, transformatory, pompy, sygnalizacje i inne urządzenia techniczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty