Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2015, sygn. IBPP1/4512-95/15/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-95/15/AZb
opodatkowanie usług outsourcingowych świadczonych przez Wnioskodawcę
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 stycznia 2015 r. (data wpływu 3 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z 27 kwietnia 2015 r. (data wpływu 30 kwietnia 2015 r.) oraz pismem z 29 kwietnia 2015 r. (data wpływu 5 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku usług outsourcingowych świadczonych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku usług outsourcingowych świadczonych przez Wnioskodawcę.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 27 kwietnia 2015 r. (data wpływu 30 kwietnia 2015 r.) oraz pismem z 29 kwietnia 2015 r. (data wpływu 5 maja 2015 r.), stanowiącymi odpowiedź na wezwanie tut. organu z 15 kwietnia 2015 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zawarł umowy o świadczenie usług i o współpracy pracodawców, tzw. umowy outsourcingowe. Na podstawie umowy Wnioskodawca jako Usługodawca na zlecenie Usługodawcy zobowiązał się do świadczenia usług polegających na prawidłowej obsłudze sklepów spożywczych Usługobiorcy oraz zarządu nieruchomościami Usługobiorcy z wykorzystaniem kadr Usługodawcy. Strony zgodnie z umową ustaliły, że przez obsługę sklepów spożywczych rozumieją kompleksowe prowadzenie i zarządzanie takimi jednostkami poprzez zapewnienie wykwalifikowanej kadry, w tym kierowniczej oraz osób posiadających kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania pracy kasjera, sprzedawcy w tym również na stoisku mięsnym, magazyniera oraz wszystkich innych osób, których kwalifikacje umożliwiają zapewnienie spełnienia warunków niniejszego paragrafu, jak np. pracownicy działów, administracji, kadr, księgowości, marketingu, handlowego zaopatrzenia, inwestycji. Natomiast przez usługę zarządu nieruchomościami strony umowy rozumieją zapewnienie ciągłości w zarządzaniu nieruchomościami przez wykwalifikowaną kadrę świadczącą przedmiotową usługę, w tym kadrę kierowniczą oraz osoby posiadające kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania pracy w zakresie fakturowania, dozorowania, administrowania, kadr, księgowości, marketingu, komercjalizacji, inwestycji. Strony ustaliły, że wynagrodzenie należne Usługodawcy płatne będzie miesięcznie na podstawie wystawionych przez Usługodawcę (Wnioskodawcę) faktur VAT. Strony ustaliły, że Usługobiorca z tytułu realizacji usług zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Usługodawcy wynagrodzenia w wysokości poniesionych udokumentowanych przez Usługodawcę kosztów związanych z realizacją umowy, z zastrzeżeniem, że przez okres pierwszych 3 lat obowiązywania umowy Usługodawca (Wnioskodawca) zobowiązuje się udzielić Usługobiorcy rabatu w wysokości 40% całkowitych kosztów związanych z wynagrodzeniem Wykonawców obejmujących składki ZUS pracownika, zdrowotną, zaliczkę na podatek dochodowy, ZUS pracodawcy, FP i FGŚP. Na mocy tej umowy Usługobiorca zobowiązał się zapewnić odzież roboczą, wypłacić ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, a także dostarczyć wodę i napoje pracownikom. Usługodawca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz Usługobiorcy kosztów poniesionych przez Usługobiorcę wydawanej pracownikom odzieży roboczej, ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, kosztów wody i napojów. Wnioskodawca zgodnie z wystawionymi fakturami rozlicza podatek VAT. Podkreślić trzeba, że usługi zostały wykonane zgodnie z umową. Wnioskodawca i kontrahent są czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług od początku prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu dokonywanej przez nich sprzedaży towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty