15.09.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2015, sygn. IBPP4/4512-211/15/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4512-211/15/EK

uznanie dostawy ze składu celnego za transakcję krajową i opodatkowanie stawką 0%

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz.613) oraz § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2015 r. (data wpływu 13 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dostawy ze składu celnego za transakcję krajową i opodatkowania stawką 0% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dostawy ze składu celnego za transakcję krajową i opodatkowania stawką 0%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

X sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca nabywa kauczuk naturalny poza terytorium Unii Europejskiej od podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej na terytorium kraju. Przeniesienie prawa do rozporządzania kauczukiem naturalnym jak właściciel następuje poza terytorium Unii Europejskiej w ramach dostawy na zasadach FOB port załadunku poza UE lub CIF port wyładunku w UE, (zgodnie z Incoterms 2010). Wnioskodawca będzie nabywał kauczuk naturalny - partiami po kilkadziesiąt do kilkuset ton.

Następnie Spółka sprowadza poszczególne partie kauczuku naturalnego w celnej procedurze tranzytu z portu wyładunku UE na terytorium kraju. Na terytorium kraju każda partia kauczuku naturalnego jest obejmowana celną procedurą składu celnego. Sprowadzony kauczuk naturalny magazynowany jest w składzie celnym, pozostając własnością Wnioskodawcy oraz znajdując się pod dozorem celnym i będąc ujętym w ewidencji towarowej prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami. Celem biznesowym Wnioskodawcy jest zbudowanie właściwego poziomu zapasu kauczuku naturalnego przed rozpoczęciem procesu jego zbywania. Niemniej w okresie między zbudowaniem właściwego poziomu zapasu kauczuku naturalnego oraz rozpoczęciem właściwego procesu jego zbywania Wnioskodawca planuje dokonanie kilku transakcji w analizowanym modelu biznesowym celem potwierdzenia, że analizowany model spełnia oczekiwania wszystkich uczestników planowanego łańcucha dostaw. Kauczuk naturalny, znajdujący się pod procedurą celną składu celnego, jest następnie zbywany przez Wnioskodawcę na rzecz spółki A z siedzibą w Singapurze, dalej: Przedsiębiorca). Przedsiębiorca jest zagraniczną osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą, niezarejestrowaną jako podatnik VAT w Polsce. Możliwe jest, że w przyszłości Przedsiębiorca dokona rejestracji dla celów VAT w Polsce. Przedsiębiorca nabywa kauczuk naturalny od Wnioskodawcy z zamiarem jego dalszej odsprzedaży w Polsce. Zbycie kauczuku przez Wnioskodawcę wiąże się z przeniesieniem na Przedsiębiorcę prawa do rozporządzania kauczukiem naturalnym jak właściciel, w zamian za co Przedsiębiorca wypłaca Spółce wynagrodzenie. Na każdym etapie transakcji kauczuk naturalny pozostaje objęty procedurą składu celnego i nie ulega fizycznemu przemieszczeniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne