Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2015, sygn. IBPP4/4513-63/15/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-63/15/LG
Prawidłowość udokumentowania czynności zdjęcia banderol
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 2 lipca 2015 r. (data wpływu 7 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zdjęcia banderol jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zdjęcia banderol.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obrót (handel) napojami alkoholowymi. Spółka działa przede wszystkim na rynku krajowym, jednakże dokonuje również wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych (wódki) do różnych krajów Unii Europejskiej. Dostawa towaru odbywa się według procedury z zapłaconą akcyzą a spółka w oparciu o art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz.U. 2009 r. nr. 3 poz. 11 ze zm.) występuje każdorazowo o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju. Warunkiem ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego w omawianej procedurze jest uprzednie zdjęcie znaków akcyzy z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych w tym wypadku z butelek wódki, powyższe determinuje art. 82 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym określając, iż zwrotowi nie podlega akcyza w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy. Procedura zdjęcia znaków z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych określona została w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. 2013 poz. 56). Zgodnie § 5 pkt 7 rozporządzenia, zdjęcie banderol potwierdza się protokołem podpisanym przez dwie strony reprezentujące wnioskodawcę albo przez jedną osobę, jeżeli zapewnienie reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe, oraz przez obecnego przy tych czynnościach upoważnionego na podstawie odrębnych przepisów pracownika organu podatkowego. Przedmiotowy protokół zgodnie z § 5 pkt 8 rozporządzenia powinien określać miejsce i datę dokonania czynności, rodzaj i liczbę banderol oraz oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego banderol, pozwalające na ich identyfikację, przyczynę zdjęcia banderol, a także strony czynności i nazwiska osób w niej uczestniczących oraz ich podpisy. Obecnie w celu realizacji powyższych zapisów pracownicy spółki pod nadzorem upoważnionego pracownika Urzędu Celnego dokonują zdjęcia znaków akcyzy z opakowań jednostkowych, następnie sporządzany jest protokół którego integralną częścią są załączniki z wyszczególnioną serią i numerem każdej zdjętej banderoli. Przygotowanie powyższych wykazów w formie ręcznego przepisania (na komputerze) numerów wszystkich zdejmowanych banderol jest procesem długotrwałym i pracochłonnym zważywszy na fakt, iż jednorazowa dostawa to zazwyczaj ilości na poziomie kilku lub kilkunastu tysięcy znaków akcyzy. W prowadzonej działalności stanowi to zatem znaczne utrudnienie. W związku z faktem, iż zdjęte znaki akcyzy zostają następnie zniszczone na powyższą okoliczność sporządzany jest protokół zniszczenia i zgodnie z § 5 pkt 9 rozporządzenia kopia protokołu zdjęcia banderol wraz z kopią protokołu zniszczenia przekazywana jest do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty