Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2015, sygn. IPTPP3/4512-455/15-5/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/4512-455/15-5/MK
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2015 r. (data wpływu 21 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 grudnia 2015 r. (data wpływu 11 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami oznaczonej nr a.
- zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży części nieruchomości wraz z naniesieniami oznaczonej nr b.
jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami oznaczonej nr a.
- zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży części nieruchomości wraz z naniesieniami oznaczonej nr b.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 grudnia 2015 r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia ... z siedzibą w ..., nosi się z zamiarem sprzedaży osobie trzeciej opisanych poniżej nieruchomości.
Przedmiot będą stanowiły dwie poniższe nieruchomości:
- Nieruchomość o numerze położona w ..., powiat , gmina ., przy ul. (trzydzieści cztery) stanowiąca zabudowaną działkę gruntu nr (), obręb ewidencyjny 4, o obszarze 0,0800 ha (osiem arów), tj. 800 m (osiemset metrów kwadratowych).Działka zabudowana jest pomieszczeniem gospodarczym o przeznaczeniu niemieszkalnym o powierzchni 93,45 m (dziewięćdziesiąt trzy i czterdzieści pięć setnych metra kwadratowego), który nie jest na stałe związany z gruntem (szopa). Rzeczona nieruchomość została zaewidencjonowana jako środek trwały Spółdzielni i stan ten trwa do dnia dzisiejszego.Ponadto na przedmiotowej nieruchomości posadowiony jest częściowo garaż, który nie jest trwale związany z gruntem. Garaż ten w ewidencji nie widnieje jako środek trwały. Wskazaną nieruchomość, jak wynika z księgi wieczystej, Spółdzielnia ... uzyskała w wyniku nabycia na podstawie: warunkowej umowy sprzedaży z dnia 26 lipca 1969 roku oraz umowy przeniesienia własności z dnia 24 sierpnia 1970 roku.Nieruchomość powyższa, jak i stojący na niej budynek szopa nigdy nie zostały oddane osobie trzeciej w dzierżawę, najem, użyczenie, jak również na podstawie innej, w skutkach podobnej umowy cywilnoprawnej. Na wskazaną powyżej nieruchomość nie poniesiono wydatków na ulepszenie, które byłyby wyższe niż 30 % wartości początkowej obiektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty