Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2015, sygn. IPTPP3/4512-515/15-2/MJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/4512-515/15-2/MJ
opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2015 r. (data wpływu 30 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Powiat zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną dwoma budynkami murowanymi magazynowymi. Nr ewidencyjny działki /, Księga wieczysta , powierzchnia 1 768 m2. Nieruchomość położona jest w przy ul. , . W planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest jako tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, zabudowy usługowej użyteczności publicznej, stacji paliw.
Wnioskodawca dokonał nabycia przedmiotowej nieruchomości na podstawie decyzji Wojewody , nr z dnia 19 maja 2000 r.
Budynek murowany magazynowy.
Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 2 pkt 6 wymienionej ustawy Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wnioskodawca dokonał nabycia przedmiotowej nieruchomości dnia 19 maja 2000 roku. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości będącej przedmiotem wniosku. Budynek posadowiony na działce nr / stanowi budynek/budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409, z późn. zm.). Budynek jest trwale związany z gruntem. Nieruchomość będąca przedmiotem wniosku - wszystkie jej elementy składowe (budynki) nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych. Budynek był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Nie miało miejsca pierwsze zasiedlenie budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm). Budynek/część budynku nie była przedmiotem najmu, dzierżawy. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do którego miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca nie wykorzystywał przedmiotowego budynku do wykonywania czynności opodatkowanych co najmniej przez 5 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty