02.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2015, sygn. IPTPP2/4512-446/15-4/AJB, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-446/15-4/AJB

ustalenia czy dostawa dokonana przez Wnioskodawcę będzie stanowić eksport towarów oraz prawa do zastosowania stawki podatku wysokości 0% dla ww. dostawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 14 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2015 r. (data wpływu 20 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy dostawa dokonana przez Wnioskodawcę będzie stanowić eksport towarów oraz prawa do zastosowania stawki podatku wysokości 0% dla ww. dostawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy dostawa dokonana przez Wnioskodawcę będzie stanowić eksport towarów oraz prawa do zastosowania stawki podatku wysokości 0% dla ww. dostawy.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 października 2015 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo ... /Wnioskodawca/ jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zajmuje się hurtową sprzedażą surowców, odczynników chemicznych i produktów drzewnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca sprzedaje surowce także podmiotom zagranicznym. W związku z powyższym Spółka rozważa możliwość dokonania następującej transakcji: Wnioskodawca jako pierwszy uczestnik transakcji chciałby sprzedawać surowce na rzecz spółki, mającej siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej /dalej: nabywca/, która dokonałaby dalszej odsprzedaży tych surowców na rzecz podmiotu trzeciego /dalej: odbiorca finalny/, mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej /Ukraina/. Nabywca nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce tylko w państwie UE, w którym ma siedzibę /Niemcy/. Surowce będące przedmiotem sprzedaży na rzecz nabywcy byłyby wysyłane z magazynów Wnioskodawcy w Polsce, bezpośrednio do odbiorcy finalnego na Ukrainę tj. transport byłby dokonywany bezpośrednio od Wnioskodawcy do ostatniego podmiotu w łańcuchu, poza terytorium UE.

Uzgodniono, że Wnioskodawca w fakturze dostawy wskaże nabywcę podatnika z UE, a odbiorcą towaru będzie odbiorca finalny z siedzibą na Ukrainie, tam też zostaną dostarczone towary. Warunki dostawy strony uzgodniły jako DAP... na Ukrainie (Delivered at Place) zgodnie z Incoterms 2010 r. Transport będzie organizowany przez Wnioskodawcę i towary będą transportowane bezpośrednio z magazynu należącego do Wnioskodawcy do finalnego nabywcy zlokalizowanego na terytorium Ukrainy. Ryzyko utraty towaru w transporcie będzie ponosiła Spółka Wnioskodawcy. Procedura celna wywozu rozpocznie się w Polsce. Podmiotem, na rzecz którego dokonywane będzie zgłoszenie towarów do procedury celnej wywozu w Polsce jest Spółka z UE, która występuje jako niemiecki podatnik VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne