Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2015, sygn. IPTPP4/443-799/14-4/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-799/14-4/BM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2014 r. (data wpływu 3 listopada 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy fakt parkowania pojazdu na parkingu, do którego Wnioskodawca nie będzie posiadał tytułu prawnego, będzie miał wpływ na kwalifikację pojazdu jako wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej oraz będzie miał wpływ na wyłączenie lub ograniczenie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czy fakt parkowania pojazdu na parkingu, do którego Wnioskodawca nie będzie posiadał tytułu prawnego, będzie miał wpływ na kwalifikację pojazdu jako wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej oraz będzie miał wpływ na wyłączenie lub ograniczenie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przedmiotowe pojazdy zostały poddane dodatkowemu badaniu technicznemu, które zostało potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów. Z przedmiotowych zaświadczeń oraz z dowodów rejestracyjnych pojazdów wynika, że są to pojazdy samochodowe inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i które zostały zaklasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju van. Przedmiotowe pojazdy są wykorzystywane jako narzędzia pracy zatrudnionych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę osób na stanowiskach przedstawicieli handlowych. Pojazdy są używane wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnika. W treści umów o używanie samochodu służbowego zawartych przez Wnioskodawcę z pracownikami zastrzeżono, że wykluczone jest użycie samochodu przez pracownika dla celów prywatnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty