09.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2015, sygn. ILPB1/4511-1-1281/15-3/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-1281/15-3/TW

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu, opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu wraz z Budynkiem i w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2015 r. (data wpływu 15 września 2015 r.), uzupełnionym w dniu 22 września 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu jest prawidłowe,
  • opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu wraz z Budynkiem jest prawidłowe,
  • kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu, opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu gruntu wraz z Budynkiem i w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek uzupełniono w dniu 22 września 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej Wnioskodawczyni). Wnioskodawczyni wspólnie z małżonkiem prowadzi obecnie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w której Wnioskodawczyni i jej mąż są jedynymi wspólnikami z udziałami w zysku po 50%. Spółka cywilna prowadzi działalność w zakresie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wnioskodawczyni nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza Wnioskodawczyni została zlikwidowana; działalność gospodarcza jest prowadzona wyłącznie w ramach spółki cywilnej). Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej położonej w Poznaniu (dalej: Nieruchomość). Drugim współwłaścicielem Nieruchomości jest małżonek Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni i jej małżonek mają po 50% udziału we własności Nieruchomości. Nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej małżonka. Nieruchomość została zabudowana budynkiem, w którym prowadzona jest działalność spółki cywilnej (dalej Budynek). Budynek został wybudowany ze środków spółki cywilnej i podlega amortyzacji przez spółkę cywilną. Nieruchomość nie została przeniesiona do spółki cywilnej i stanowi prywatny majątek Wnioskodawczyni i jej małżonka. W związku z rozwojem działalności Wnioskodawczyni wraz z mężem rozważają możliwość zmiany formy prawnej, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Planowane jest przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową (dalej Spółka), gdzie komandytariuszami będzie Wnioskodawczyni i jej mąż a komplementariuszem zostanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawczyni z mężem rozważają zawarcie ze Spółką umowy najmu lub dzierżawy (w zależności od decyzji, w dalszej części wniosku, tj. w stanie faktycznym, pytaniach oraz stanowisku Wnioskodawczyni i jego uzasadnieniu, dla uproszczenia będzie mowa o umowie najmu) Nieruchomości. W zależności od decyzji biznesowych przedmiotem umowy najmu będzie albo sama działka gruntu (bez Budynku) lub grunt wraz z Budynkiem (w sytuacji, gdy dojdzie do rozliczenia nakładów na Budynek między Spółką a Wnioskodawczynią i jej małżonkiem). Wysokość czynszu za najem (dalej Czynsz) zostanie ustalona w oparciu o ceny rynkowe. Wnioskodawczyni planuje za najem Nieruchomości wystawić rachunek na Spółkę, zgodnie z umową najmu. Wnioskodawczyni zamierza złożyć do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z Ustawą PIT oraz Ustawą o ryczałcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne