09.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2015, sygn. ILPP2/4512-1-712/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-712/15-2/AW

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek niezabudowanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2015 r. (data wpływu 21 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek niezabudowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek niezabudowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Gospodarczy została ogłoszona upadłość wobec przedsiębiorcy oraz m.in. wyznaczono syndyka masy upadłości. W skład masy upadłości ustalonej przez syndyka na podstawie przeprowadzonego spisu inwentarza wchodzi nieruchomość objęta księgą wieczystą, której użytkownikami wieczystymi na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej są małżonkowie. Zgodnie z art. 124 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny.

W związku z powyższym syndyk masy upadłości zawarł w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości objętej KW stanowiącej niezabudowane prawo użytkowania wieczystego gruntu w skład której będą wchodzić działka o powierzchni 0,1900 ha, oraz działka o powierzchni 0,0700 ha, która zostanie wydzielona z działki. Obie działki w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej pozostaną niezabudowane. Dla obszaru na którym ww. działki się znajdują brak jest obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, jest także wysoce prawdopodobne, że planu takiego nie będzie również w momencie zawierania przez strony umowy przyrzeczonej. Zbycie przedmiotowych działek nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o VAT. W wyniku zainicjowanych przez przyszłego nabywcę postępowań administracyjnych Wójt Gminy wydał decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji: budowa budynku handlowo - usługowego wraz z infrastrukturą techniczną na terenie oznaczonym jako działki. Przedmiotowa decyzja jest ostateczna i pozostaje w mocy. Zarówno syndyk jak i przyszły nabywca pragną prawidłowo opodatkować transakcję nabycia nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej która jak wspomniano, zgodnie z umową przedwstępną powinna zostać zawarta do dnia 8 lutego 2016 r. Ponieważ już w umowie przedwstępnej strony wyraziły wątpliwości w zakresie prawidłowego opodatkowania, dlatego konieczne stało się wystąpienie z niniejszym wnioskiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne