16.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2015, sygn. ILPP5/4512-1-258/15-3/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-258/15-3/PG

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny znaku towarowego na rzecz syna oraz ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu tej czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2015 r. (data wpływu 30 października 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2015 r. (data wpływu 9 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny znaku towarowego na rzecz syna oraz ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu tej czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny znaku towarowego na rzecz syna oraz ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu tej czynności. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2015 r. (data wpływu 9 listopada 2015 r.) o pełnomocnictwo oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej od pełnomocnictwa i dowód zapłaty opłaty od złożonego wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie: (i) hurtowego i detalicznego handlu odzieżą oraz (ii) prowadzenia centrum rozrywkowego. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykorzystuje znak towarowy (dalej Znak towarowy), pod którym jest prowadzona działalność przez Zainteresowanego. Znak towarowy jest zarejestrowany na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną (nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Wydatki poniesione w związku z wytworzeniem i rejestracją Znaku towarowego były ponoszone przez Zainteresowanego jako osobę prywatną (dalej Wydatki), a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. od wydatków tych nie był odliczany podatek VAT ani nie były one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z planowaną restrukturyzacją aktywów Zainteresowany rozważa obecnie dokonanie darowizny Znaku towarowego na rzecz swojego syna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne