24.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2015, sygn. ILPB2/4511-1-1150/15-2/NK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-1150/15-2/NK

Możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2015 r. (data wpływu 18 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni posiada orzeczenie Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 22 października 2013 r. Jedną z przyczyn niepełnosprawności jest choroba narządu wzroku (04-0). Z powyższego orzeczenia wynika również konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie - według zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku Wnioskodawczyni jest to konieczność korzystania z okularów korekcyjnych, tj. oprawek okularowych oraz szkieł korekcyjnych. Poza tym z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika również wskazanie dotyczące korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Ponieważ wzrok ulega pogorszeniu, Zainteresowana ma zalecenie raz w roku poddawać się badaniu wzroku u specjalisty, który decyduje o zmianie szkieł korekcyjnych na coraz mocniejsze. Wnioskodawczyni pracuje zawodowo i okulary są Jej niezbędne do wykonywania pracy. W związku z otrzymanym ostatnio zleceniem na zaopatrzenie w środki pomocnicze w zakresie optyki okularowej od lekarza medycyny - specjalisty chorób oczy, zakupiła 7 lutego 2015 r. okulary korekcyjne o szkłach: do dali OP (+4,5); OL (+6,0); OP i OL progresywne +1,75. Na potwierdzenie zakupu okularów korekcyjnych Wnioskodawczyni otrzymała fakturę VAT wystawioną na Jej imię, nazwisko i adres, a więc zawierającą dane identyfikacyjne, dane sprzedającego oraz kwotę do zapłaty, tj. 1858,00 zł (udokumentowane zgodnie art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednocześnie Wnioskodawczyni informuje, że wydatek poniesiony przez nią na zakup okularów korekcyjnych nie był sfinansowany ani dofinansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ani ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie został zwrócony w jakiejkolwiek innej formie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne