17.07.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2015, sygn. ILPP3/4512-53/15-2/DC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4512-53/15-2/DC

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia prawa własności działek

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 23 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia prawa własności działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia prawa własności działek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Parafia, co najmniej od stu lat, pozostaje właścicielem wielu nieruchomości gruntowych, położonych wokół znajdującego się sztucznego zbiornika wodnego. Większość tych gruntów stanowiła własność Parafii, jeszcze przed powstaniem rzeczonego zbiornika. Będące własnością Parafii grunty przez wiele lat miały przeznaczenie rolne. Chodziło m.in. o zapewnienie produktów rolnych i zwierzęcych na własne potrzeby Parafii. W okresie powojennym Parafia utraciła kontrolę nad tymi nieruchomościami. Konsekwencją było zabudowywanie, wbrew woli Parafii i bez jej zgody, poszczególnych części dawnych terenów probostwa. W ten sposób powstało m.in. tzw. Osiedle. Jako, że w latach 90-tych Parafia podjęła kroki prawne mające na celu odzyskanie gruntów zajętych m.in. pod tzw. Osiedle, w efekcie stała się stroną licznych umów dzierżawy z osobami zajmującymi poszczególne części gruntu usytuowane na tym Osiedlu. W konsekwencji zawieranych umów dzierżawy dotyczących Osiedla Parafia uzyskała status czynnego podatnika VAT. Otrzymywane bowiem kwoty czynszu są rozliczane w zakresie podatku VAT. Parafia dokonała rejestracji na VAT i otrzymała wydane przez Naczelnika US, potwierdzenie zarejestrowania Parafii, jako czynnego podatnika VAT (VAT-5). Takim podatnikiem Parafia pozostaje do dziś.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne