Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. ILPB3/423-723/14-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-723/14-2/JG
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztu uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 31 grudnia 2014 r. (data wpływu 31 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztu uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztu uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka (dalej jako Wnioskodawca lub Spółka) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.
W 2011 r. Spółka nabyła 100% udziałów w zagranicznej spółce kapitałowej (dalej jako Spółka zależna) od swojego wspólnika, który w drodze transakcji podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy wniósł na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów Spółki zależnej. Jako że w wyniku tej transakcji Wnioskodawca nabył udziały zapewniające mu bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej, stwierdzić należy, że nabycie od wspólnika udziałów Spółki zależnej dokonane zostało w wyniku tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca zaznacza, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest ocena, czy transakcja podwyższenia kapitału zakładowego, o której mowa powyżej miała charakter tzw. wymiany udziałów, lecz wskazuje, że okoliczność ta stanowi element stanu, który powinien być uwzględniony przez organ podatkowy przy ocenie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty