18.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2015, sygn. ILPP2/443-1245/14-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1245/14-4/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i transportowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2014 r. (data wpływu 24 listopada 2014 r.) uzupełnionym pismem z 2 lutego 2015 r. (data wpływu 4 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i transportowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i transportowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 4 lutego 2015 r. o oryginalne podpisy na przesłanej uwierzytelnionej kserokopii wniosku ORD-IN.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi transportowe i spedycyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2014 roku art. 19a pkt 1 Ustawy o podatku od towarów usług mówi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Dotyczy to również usług transportowych i spedycyjnych. Zgodnie z art. 794 par. 1 kodeksu cywilnego, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Zatem przedmiotem usługi spedycji są działania polegające na wysyłaniu lub odbiorze przesyłki, w tym przygotowanie dokumentów przewozowych, zawieranie umów ubezpieczenia i wiele innych czynności. Zgodnie ze zleceniami spedycji i transportu jakie zawiera Zainteresowany z kontrahentami efektem końcowym wykonania usługi spedycji jest dostarczenie dokumentacji przewozowej zleceniodawcy. W praktyce wygląda to tak, że kiedy Wnioskodawca zleca usługę przewozu towaru innej firmie transportowej dokumenty przewozowe docierają do niego po kilku dniach po dniu rozładunku, a czasami nawet po kilkunastu dniach po dniu fizycznego rozładunku przewożonego towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne