10.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2015, sygn. ITPP2/4512-923/15/AGW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-923/15/AGW

Opodatkowanie stawką 8% wpłat dokonanych przez mieszkańców oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji polegającej na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych oraz z bieżącym ich użytkowaniem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2015 r. (data wpływu 25 września 2015 r.), uzupełnionym w dniach 23 listopada 2015 r. i 3 grudnia 2015 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 8% wpłat dokonanych przez mieszkańców oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji polegającej na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych oraz z bieżącym ich użytkowaniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 23 listopada 2015 r. i 3 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 8% wpłat dokonanych przez mieszkańców oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją inwestycji polegającej na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych oraz z bieżącym ich użytkowaniem.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w związku z przyznaniem pomocy ze środków finansowych pochodzących z PROW na lata 2007-2013, na realizację projektu pn.: AAA w ramach działania BBB polegającego na zakupie i instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców i gminnym budynku stacji uzdatniania wody. Przez okres trwałości projektu, tj. 7 lat instalacja będzie własnością Gminy użyczoną właścicielowi/użytkownikowi posesji na podstawie umowy użyczenia. Mieszkaniec zobowiązuje się do nieodpłatnego udostępnienia Gminie nieruchomości i wyraża zgodę na montaż instalacji na podstawie oświadczenia, a także zobowiązuje się do uiszczenia należności w wysokości 50% wartości netto zakupu i montażu mikroinstalacji prosumenckiej wraz z należnym podatkiem VAT na rzecz Gminy tytułem udziału w projekcie wg cen zaproponowanych przez wykonawcę. Po zakończonym okresie trwałości projektu, tj. po 7 latach i spłaty należności rozbitej na raty Gmina podejmie działania zmierzające do przekazania mieszkańcowi instalacji na własność. O rzeczywistym koszcie wykonania instalacji Gmina powiadomi mieszkańca po podpisaniu umowy z wykonawcą. Gmina zastrzegła sobie możliwość zmiany kosztów wykonania mikroinstalacji prosumenckiej w przypadku zmiany stawki VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne