29.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2015, sygn. ITPB2/4511-940/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-940/15/MM

Czy wydatki poniesione: na zakup mieszkania przy ul. X, opłaty notarialne związane z jego zakupem, opłacenie pośrednika przy zakupie mieszkania przy ul. Y oraz na jego remont można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tego mieszkania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2015 r. (wpływ do tutejszego organu 15 października 2015 r.), uzupełnionym w dniu 24 grudnia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 grudnia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 18 marca 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała od rodziców darowiznę w kwocie 100.000 zł, co zgłosiła w urzędzie skarbowym, składając druk SD-Z2. Z otrzymanych pieniędzy - na mocy aktu notarialnego z dnia 4 czerwca 2013 r. zakupiła lokal mieszkalny dwupokojowy o powierzchni 37,05 m. kw. przy ul. X za kwotę 99.000 zł. W lokalu tym - po uprzednim wyremontowaniu Wnioskodawczyni zamieszkiwała do 6 grudnia 2013 r. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania i przy niskich zarobkach (najniższa krajowa) oraz uciążliwych relacjach z sąsiadami, co zostało zgłoszone w Spółdzielni Mieszkaniowej, Wnioskodawczyni została zmuszona do zbycia ww. lokalu w dniu 6 grudnia 2013 r. i zamieszkania ze swoim przyszłym mężem (26 kwietnia 2014 r. wstąpiła w związek małżeński). Z uwagi, że obecny mąż Wnioskodawczyni jest właścicielem dwupokojowego mieszkania, Wnioskodawczyni w związku z zamiarem powiększenia rodziny planowała pieniądze ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego przeznaczyć na zakup większego mieszkania. W tym celu złożyła PIT-39 deklarując, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania w ciągu dwóch lat zostaną wydane na cele mieszkaniowe. W listopadzie 2014 r. zakupiła lokal mieszkalny trzypokojowy o powierzchni 47,2 m. kw. na trzecim piętrze budynku mieszkalnego przy ul. Y, w którym wraz z mężem zamieszkała po przeprowadzeniu remontu. Wszystkie prace remontowe w lokalu przy ul. Y zostały potwierdzone fakturami VAT. Będąc w ciąży (z córką urodzoną 23 czerwca 2015 r.) Wnioskodawczyni była narażona na ciągłe wchodzenie po schodach na 3 piętro, co spowodowało skrócenie szyjki macicy i zagrożenie ciąży. Dodatkowo okolica nie sprzyjała poczuciu bezpieczeństwa, Wnioskodawczyni była bowiem wielokrotnie zaczepiana przez pijanych mężczyzn. Zgodnie z zaleceniami lekarza Wnioskodawczyni nie mogła wykonywać pracy i pozostawała na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży. Aby nie narażać życia dziecka oraz własnego zdrowia, Wnioskodawczyni po urodzeniu dziecka wspólnie z mężem wróciła do jego mieszkania, położonego przy ul. Z, gdzie dużym udogodnieniem była mieszcząca się w tym budynku winda.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne