Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2015, sygn. ITPP2/4512-974/15/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-974/15/AK
Nieuznanie Służby wykonującej zadania określone w ustawie o bezpieczeństwie morskim za podatnika VAT oraz sposób dokumentowania tych czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2015 r. (data wpływu 9 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Służby wykonującej zadania określone w ustawie o bezpieczeństwie morskim za podatnika VAT oraz sposobu dokumentowania tych czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Służby wykonującej zadania określone w ustawie o bezpieczeństwie morskim za podatnika VAT oraz sposobu dokumentowania tych czynności.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Służba (dalej Służba) jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej (art. 116 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie morskim - Dz. U. 2015, poz. 611). Jest jednostką powołaną w celu wykonywania zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu, a także wykonuje inne zadania związane z bezpieczeństwem morskim i zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu, określone przepisami odrębnych ustaw (art. 117 ust. 4 ustawy o bezpieczeństwie morskim).
Służba jako jednostka budżetowa wydatki pokrywa bezpośrednio z budżetu państwa w ramach finansowania Gospodarki morskiej - Ratownictwa morskiego - część 21, Dział 600, Rozdział 60044, a dochody są wpłacane na rachunek budżetu państwa. Służba jest jednostką budżetową, która jest jednostką organizacyjną podległą organom państwa i przez te organy nadzorowaną. Cechą charakterystyczną jednostek budżetowych jest to, że pełnią one funkcję reprezentanta interesów Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego i podejmują za nie czynności. Jednakże każda czynność cywilnoprawna państwowej jednostki organizacyjnej jest czynnością Skarbu Państwa, dokonaną w jego imieniu i na jego rzecz. Jednostki budżetowe nie mogą być zatem podmiotem prawa własności nieruchomości albo obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem. Prawo własności przysługuje nie tym jednostkom, ale Skarbowi Państwa, albo jednostce samorządu terytorialnego, jako osobom prawnym. Statki, które są w posiadaniu Służby, są jedynie powierzone - właścicielem ich jest Skarb Państwa RP, Służba pełni funkcję Armatora. W aspekcie finansowym nie ma zatem związku pomiędzy wynikiem finansowym wypracowanym w ramach działalności gospodarczej wykonywanej przez jednostkę budżetową, a poniesionymi przez nią wydatkami, ani, w konsekwencji, ryzyka finansowego związanego z opodatkowanymi czynnościami. Wielkość wydatków jednostki budżetowej nie jest zatem związana z kwotą osiągniętych przez nią dochodów, którymi nie może ona zresztą dysponować. Co więcej, jednostka budżetowa nie odpowiada też za szkody wyrządzone swoją działalnością. Wszelka działalność mogąca podlegać VAT jest wykonywana w ramach limitu środków przyznanych jednostce przez państwo w ustawie budżetowej na dany rok.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty