Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2015, sygn. ITPP1/4512-1000/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-1000/15/DM
Czy Gminie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego objętego fakturami wystawionymi przez wykonawcę robót dotyczących B? Czy od wkładu wniesionego przez właścicieli posesji w wysokości 10% wartości inwestycji należy odprowadzić podatek VAT w stawce 23%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 29 października 2015 r.), uzupełnionym w dniu 23 listopada 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i stawki podatku z tytułu czynności świadczonych na rzecz mieszkańców oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu w zakresie mikroinstalacji prosumenckich jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2015 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 23 listopada 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i stawki podatku z tytułu czynności świadczonych na rzecz mieszkańców oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu w zakresie mikroinstalacji prosumenckich.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest czynnym podatnikiem od towarów i usług. W okresie 2015 r. realizuje zadanie pt. B. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 90% wysokości robót kwalifikowanych. Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowalnym. W wyniku realizacji inwestycji instalowane są panele fotowoltaiczne na budynkach gospodarczych będących własnością właściciela posesji. Właściciel użycza gminie na czas określony w umowie do bezpłatnego używania grunt. Właściciel zobowiązuje się do wniesienia wkładu własnego do przedmiotowej inwestycji w wysokości 10% całkowitej wartości mikroinstalacji prosumenckich. Wymagany 10% udział, właściciel wpłaci na konto i w terminie wskazanym przez Gminę, a Gmina od wpłat od mieszkańców odprowadzi VAT w wysokości 23% do Urzędu Skarbowego. Niedokonanie przez właściciela wpłaty w terminie i wysokości określonym w umowie jest równomierne z rezygnacją z udziału w projekcie i rozwiązaniu umowy. Właściciel oświadcza, że panele fotowoltaiczne nie będą używane do celów wynikających z prowadzenia działalności. Po zakończeniu prac montażowych panele fotowoltaiczne pozostają własnością Gminy przez czas trwania projektu minimum 5 lat. Po upływie okresu czasowego przechodzą na własność właściciela. Przeniesienie prawa własności nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty