Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2015, sygn. ITPB1/4511-1035/15/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1035/15/PSZ
Czy opisany podział spełnia warunki dla uznania, że zarówno majątek pozostający w dotychczasowej spółce, jak i majątek przejmowany przez nowo zawiązaną spółkę stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa" w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku od osób fizycznych. Czy podział Spółki Dzielonej będzie dla Wnioskodawcy neutralny podatkowo, w szczególności, czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki nowo zawiązanej, w związku z przejęciem przez nią wydzielanego majątku, nie doprowadzi do powstania u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skutków podatkowych po stronie udziałowca w związku z podziałem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wydzielenie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych po stronie udziałowca w związku z podziałem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wydzielenie.
W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest jednym z trzech udziałowców sp. z o.o., która jest polską spółką prowadzącą działalność rolniczą. Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziałowcy zamierzają dokonać podziału spółki na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 KSH (przez wydzielenie). Przed planowanym podziałem zarząd wydzielił w spółce dwa działy: Dział Rolny i Dział Żwirowni. Przychody i koszty działalności tych działów rozliczane są odrębnie. W Dziale Rolnym zatrudnieni są pracownicy zatrudnieni przy produkcji roślinnej, w tym kierownik Działu. Dział Rolny zajmuje się uprawami rolnymi z wykorzystaniem wydzielonych nieruchomości, przypisanych Działowi do obsługi. Nieruchomości te, tak obecnie, jak i w przyszłości mają być użytkowane rolniczo. Działowi temu przypisano niezbędne urządzenia techniczne i maszyny oraz wyposażenie. Dział Żwirowni obsługuje nieruchomości, na których rozpoznano złoża kruszywa. Nieruchomości te są wydzierżawione przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobycie kopalin. Aktualnie wydobycie prowadzone jest jedynie na części nieruchomości. Na pozostałej części nieruchomości Spółka prowadzi działalność rolniczą. W dziale tym zatrudnieni są dwaj pracownicy monitorujący realizację umowy dzierżawy oraz zapewniający wykorzystanie rolne gruntów nieeksploatowanych górniczo. Zamiarem Spółki jest wykorzystanie całych nieruchomości przypisanych Działowi Żwirowni na cele wydobycie kruszywa (tzw. użytkowanie górnicze) i rezygnacja w przyszłości z jej rolniczego wykorzystania. W tym celu spółka ma zamiar uzyskać dla siebie koncesję na wydobycie kopalin i prowadzić działalność w zakresie wydobycia kruszywa. Do czasu rozwinięcia działalności górniczej na wydzielonych nieruchomościach, niewykorzystane górniczo tereny będą użytkowane rolniczo, z tym, że spółka zlecać będzie podmiotowi zewnętrznemu usługi sprzętowe i magazynowe z tym związane. Pracownicy spółki zajmować się więc będą właściwym wykorzystaniem całości nieruchomości spółki nowo zawiązanej. Oprócz nieruchomości Działowi temu przypisano niezbędne wyposażenie. Rozliczenia funkcjonowania obu działów prowadzi księgowa (jedyna zatrudniona w spółce). Koszty jej etatu obciążają finansowo Dział Rolny w wymiarze 2/3 i Dział Żwirowni w wymiarze 1/3. Na skutek odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych każdemu z Działów przyporządkowywane są przychody i koszty oraz należności i zobowiązania. W systemie księgowym spółki dokonano podziału kont księgowych w sposób zapewniający wydzielenie kosztów i przychodów związanych z działalnością każdego z Działów. Podział nastąpiłby przez wydzielenie ze spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Działu Żwirowni. Po podziale Spółki, siedziba spółki nowo zawiązanej mieściłaby się w budynku biurowym spółki dzielonej, pomieszczenie biurowe byłoby wynajmowane przez spółkę nowo zawiązaną od spółki dzielonej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty