10.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2015, sygn. ITPP3/4512-536/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-536/15/AP

Czy dokonanie dostawy nieruchomości podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?
Czy Wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT na podstawie oświadczenia złożonego w trybie art. 43 ust. 10 ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2015 r. (data wpływu 5 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w 1994 r. Począwszy od 2008 r. nieruchomość, tj. grunt stanowiący przedmiot użytkowania wieczystego oraz wzniesione na nim budynki, jest przedmiotem umowy dzierżawy. Świadczona przez Wnioskodawcę usługa dzierżawy nieruchomości podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca dokumentował usługę dzierżawy fakturami, w których wykazywał podatek VAT należny. Przed końcem 2012 r. Wnioskodawca ulepszył nieruchomość, a wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. W stosunku do wydatków poniesionych na ulepszenie Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Po dokonaniu ulepszenia nieruchomość oddana była do odpłatnego używania w drodze opodatkowanej podatkiem od towarów i usług usługi najmu, świadczonej od 2012 roku. Obecnie Wnioskodawca rozważa dokonanie dostawy budynków wzniesionych na nieruchomości. Potencjalny nabywca będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne