Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2015, sygn. ITPP1/4512-795/15/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-795/15/IK
Brak uwzględnienia w podstawie opodatkowania kosztów opłaty pocztowej ponoszonych na rzecz kupującego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 19 sierpnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uwzględnienia w podstawie opodatkowania kosztów opłaty pocztowej ponoszonych na rzecz kupującego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2015 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 sierpnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uwzględnienia w podstawie opodatkowania kosztów opłaty pocztowej ponoszonych na rzecz kupującego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu. Głównie jest to sprzedaż internetowa na A. Wszystkie oferowane przez Panią produkty opodatkowane są stawką podatku 23%. Do wartości towarów dolicza Pani usługę transportową, na którą składa się rzeczywista wartość ceny przesyłki (np. cena znaczka pocztowego) oraz usługa przygotowania i opakowania zamówionych przedmiotów. Usługa transportowa opodatkowana jest także stawką podatku 23%. Towary wysyła Pani poprzez paczkomaty za pośrednictwem firm kurierskich oraz Poczty . Usługi kurierskie i paczkomatowe opodatkowane są także stawką 23%, natomiast nabywane przez Panią usługi pocztowe są zwolnione od podatku. Dostawa towarów odbywa się na terytorium całego kraju. W przyszłości planuje Pani na każdej aukcji internetowej zamieścić zapis klient kupujący na niniejszej aukcji i wybierający formę przesyłki za pośrednictwem Poczty udziela sprzedającemu jednorazowego pełnomocnictwa do dokonania w jego imieniu i na jego rzecz nadania przesyłki pocztowej, zawierającej nabyty towar. Znaczki nabywałaby Pani większymi partiami i przechowywała w celach dowodowych pokwitowania zakupu (oczywiście nabycie znaczków nie pojawi jako koszt w KPiR). Przy nadawaniu listów poleconych każdorazowo wystawiane byłyby potwierdzenia nadania, gdzie w danych adresat i nadawca widniałby końcowy nabywca. Klient, jako dowód wywiązania się z udzielonego pełnomocnictwa otrzymałby przesyłkę z zamówionym towarem i znaczkiem pocztowym. W konsekwencji stosowania pełnomocnictwa kwoty otrzymanej od kupującego z tytułu zapłaty za przesyłkę pocztową nie będzie Pani księgowała jako przychód. Nastąpi bowiem niejako przekazanie Poczcie ... pieniędzy powierzonych przez nabywcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty