16.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2015, sygn. ITPB4/4511-342/15/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-342/15/JG

Czy na podstawie wyceny rzeczoznawcy Wnioskodawca będzie mógł wprowadzić nieruchomość do ewidencji środków trwałych, a następnie dokonać odpisów amortyzacyjnych i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2015 r. (data wpływu 18 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz jego amortyzacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz jego amortyzacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jednoosobowo, w ramach której prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a dowody księguje metodą uproszczoną. Głównym profilem prowadzonej działalności jest sprzedaż artykułów spożywczo-przemysłowych. Działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi od 1990 r. w budynku, który został wybudowany przez niego systemem gospodarczym z materiałów, które kupił wcześniej w celu budowy budynku mieszkalnego. Na materiały te nie posiada żadnych faktur ani innych dowodów dokumentujących wydatki związane z ponoszonymi nakładami. Wnioskodawca nie może więc ustalić wartości początkowej ww. budynku i w związku z tym budynek do dzisiaj nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W dniu 4 maja 2015 r. biegły rzeczoznawca dokonał wyceny budynku wraz z gruntem, na którym on się znajduje. Według wyceny rzeczoznawcy ustalona wartość działki to 54.500 zł, a wartość budynku handlowo-usługowego 304.700 zł (łącznie 359.200 zł). Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości wraz z żoną na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne