15.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. ITPP2/4512-126/15/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-126/15/AD

- Czy Urząd Miejski może odliczyć lub uzyskać zwrot VAT, związanego z poniesionymi wydatkami na realizację projektu w części dotyczącej instalacji układów kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych stanowiących własność osób fizycznych?
- Czy Gmina może odzyskać VAT pomimo, że w dniu zapłaty faktur VAT nie była czynnym płatnikiem VAT?
- Czy w przypadku, gdy nie będzie możliwości odzyskania VAT, to należy odprowadzić VAT od wpłat mieszkańców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 30 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. .

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina oraz Urząd Miejski odrębnie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Czynnym podatnikiem jest Urząd Miejski. Gmina zrealizowała projekt pn. ..., który współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Kolektory słoneczne wybudowano na obiektach użyteczności (Szkoła Podstawowa Nr ... oraz na 134 budynkach mieszkalnych osób fizycznych). Wzajemne prawa i obowiązki Gminy oraz właścicieli nieruchomości, na których zainstalowano kolektory słoneczne, zawiera umowa pomiędzy Beneficjentem projektu (tj. Gminą), a właścicielem nieruchomości prywatnej. Wykonawca instalacji kolektorów dokona montażu i uruchomienia w budynku właściciela. Sprzęt i urządzenia wchodzące w skład zestawu pozostają własnością Gminy przez okres trwania umowy. Właściciel zobowiązany jest do należytej, tj. zgodnej z przeznaczeniem i parametrami technicznymi eksploatacji urządzeń. Ponadto, na rzecz Gminy każdy właściciel dokonał wpłaty stanowiącej 30% kosztów kwalifikowalnych za pośrednictwem banku, poczty, kasy Urzędu Miejskiego. Po upływie okresu trwania umowy całość zestawu instalacji solarnej przechodzi na własność posiadacza nieruchomości. Użytkowanie solarów przez mieszkańców jest nieodpłatne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne