24.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2015, sygn. ITPP3/443-673/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-673/14/MD

Zasadność zastosowania zwolnienia od podatku do usług o charakterze medycznym nabywanych za granicą, a następnie odsprzedawanych w kraju.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2014 r. (data wpływu 25 listopada 2014 r.), uzupełnionym w dniu 6 lutego 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania zwolnienia od tego podatku do usług nabywanych za granicą, a następnie odsprzedawanych w kraju jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 lutego 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania zwolnienia od tego podatku do usług nabywanych za granicą, a następnie odsprzedawanych w kraju.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Sp. z o.o. (dalej jako Spółka) świadczy usługi takie jak: praktyka lekarska ogólna, praktyka lekarska specjalistyczna, pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. W praktyce Spółka wykonuje następujące usługi: wykonuje terapię onkologiczną na bazie hipertermii, chemioterapie, świadczy usługi medyczne w zakresie onkologii, prowadzi terapie fotodynamiczne, terapie infuzyjne, konsultacje po wykonanych terapiach. Usługi te są wykonywane w krajach Unii Europejskiej. Spółka podpisała umowę współpracy (umowa została podpisana w dniu 1 września 2014 r. na czas nieokreślony) z włoskim lekarzem posiadającym włoskie uprawnienia do wykonywania praktyki lekarskiej. Umowa z lekarzem określa, że do obowiązków Spółki należy: promocja nowatorskich metod leczenia nowotworów; zbieranie wstępnego wywiadu od potencjalnych pacjentów zainteresowanych terapią; kierowanie potencjalnych pacjentów na wizyty do konsultanta (lekarza); pobieranie i rozliczanie należności za procedury medyczne świadczone przez konsultanta; zabezpieczanie środków technicznych oraz leczniczych niezbędnych do prowadzenia terapii zaordynowanej przez konsultanta, w tym w szczególności utrzymania aparatu (do hipertemii). Konsultant zobowiązuje się zgodnie ze sztuką przeprowadzać wywiad medyczny i wdrażać leczenie u pacjentów skierowanych przez Spółkę na terenie krajów UE, w których posiada prawo wykonywania zawodu. Konsultant ponosi odpowiedzialność wobec pacjentów za skutki leczenia i ewentualne błędy medyczne. Lekarz ten dysponuje maszyną do wykonywania tych usług (maszyna jest własnością Spółki). Na wstępie przeprowadzana jest wizyta podczas której, włoski lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz ustala rodzaj terapii dla pacjenta opartej na środkach naturalnych oraz hipertemii, jeśli jest konieczna. Po tej wizycie pacjent ma czas, aby zastanowić się i przeanalizować, czy chce skorzystać z tego rodzaju terapii i po konsultacji z rodziną podejmuje decyzję. Pacjent przekazuje informację telefonicznie o swojej decyzji. Wówczas w oparciu o przeprowadzony wywiad i zaproponowaną terapię podczas pierwszej wizyty zamawiane są leki od zagranicznych kontrahentów. Pacjent otrzymuje informację o konieczności dokonania płatności na konto Spółki w Polsce. Po uiszczeniu opłaty i potwierdzeniu zamawia się leki, które przychodzą do , gdzie lekarz wraz ze swoim zespołem zajmuje się terapią oraz wszelkimi badaniami niezbędnymi podczas przeprowadzania takiej terapii. Lekarz świadczy usługi na rzecz klientów na terenie (w swoim gabinecie), ale również świadczy usługi u klientów (wizyty domowe) na terenie całej Unii Europejskiej. Odbiorcami usług są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nie są to również pracownicy przysyłani przez pracodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne