04.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2014, sygn. IPPB2/436-556/14-4/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-556/14-4/LS

Czynności dokonywane w ramach usługi zarządzania płynnością finansową nie zostały wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu ww. podatkiem zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2014 r. (data wpływu 26 września 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2014 r. (data nadania 13 listopada 2014 r., data wpływu 17 listopada 2014 r.) na wezwanie z dnia 3 listopada 2014 r. (data nadania 3 listopada 2014 r., data doręczenia 6 listopada 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych usługi zarządzania płynnością finansową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych usługi zarządzania płynnością finansową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego. H. PL należy do koncernu H., działającego w branży komponentów oraz systemów z dziedziny techniki oświetleniowej i elektroniki dla przemysłu motoryzacyjnego. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w szczególności w zakresie dystrybucji towarów na rynku wtórnym.W celu efektywnego zarządzania zasobami finansowymi, m.in. poprzez obniżenie kosztów finansowych ze względu na optymalne wykorzystanie nadwyżek oraz pokrycie niedoborów środków pieniężnych, w koncernie H. został wdrożony system zarządzania finansami, tzw. cash-pooling (w dalszej części - Cash-Pooling), W Cash-Poolingu uczestniczy wiele podmiotów z różnych krajów, w tym m.in. spółki z siedzibą w Niemczech, Rumuni, na Słowacji. W zależności od kraju, w strukturze Cash-Pooling u mogą uczestniczyć różne banki, jednakże funkcję lidera Cash-Poolingu pełnić będzie każdorazowo spółka prawa niemieckiego H. HC. (w dalszej części - H. DE). Wnioskodawca w najbliższym czasie planuje przystąpić do Cash-Poolingu. W Cash Poolingu będzie również uczestniczyć inna spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce (w dalszej części - Druga Spółka).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne