17.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2014, sygn. IPPB5/423-921/14-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-921/14-2/PS

Czy w związku z przedmiotowym zdarzeniem przyszłym, tj. połączeniem transgranicznym Spółki (spółka przejmująca) ze Spółką Cypryjską (spółka przejmowana), polegającym na przeniesieniu całego majątku Spółki Cypryjskiej do Spółki, Spółka w żadnym zakresie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2014 r. (data wpływu 24 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 24 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i zarządem w Polsce (dalej jako: Spółka" lub Wnioskodawca"), polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust 1 Ustawy CIT- podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Do grupy kapitałowej, do której należy Spółka wchodzi również spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze, będąca cypryjskim rezydentem podatkowym opodatkowanym na Cyprze od całości swoich dochodów (Spółka Cypryjska").

Obecnie rozważane jest przeprowadzenie restrukturyzacji grupy kapitałowej Spółki, poprzez wycofanie się z Cypru i przeniesienie aktywów do Polski. Planowane jest objęcie przez Spółkę 100% udziałów w Spółce Cypryjskiej w drodze tzw. wymiany udziałów" z udziałowcami Spółki cypryjskiej, tj. udziałowcy wnieśliby wszystkie posiadane przez siebie udziały w Spółce Cypryjskiej jako wkład niepieniężny (aport) do Spółki, w zamian za co Wnioskodawca wydałby udziałowcom udziały w swoim podwyższonym kapitale zakładowym o łącznej wartości nominalnej równej wartości rynkowej udziałów w Spółce Cypryjskiej. Niewykluczone, że po przeprowadzonej operacji Spółka Cypryjska może udzielić pożyczki na rzecz Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne