Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2014, sygn. IPPB3/423-964/14-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-964/14-2/AG
w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca, Spółka), posiadającej siedzibę na terytorium Polski, przysługują wierzytelności pożyczkowe względem spółki powiązanej (dalej: Spółka Zależna). Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce Zależnej i objęcie nowo wyemitowanych udziałów przez Spółkę w Spółce Zależnej w zamian za wkład pieniężny. Udziały zostaną objęte przez Spółkę w Spółce Zależnej według ich wartości nominalnej, która będzie odpowiadała wartości wkładu Spółki. Tym samym, w związku z planowanym objęciem udziałów w Spółce Zależnej nie dojdzie do powstania nadwyżki wartości wkładu Spółki ponad wartość nominalną wydanych udziałów, czyli nic wystąpi tzw. agio.
W związku z faktem, iż Spółka Zależna będzie zobowiązana do spłaty na rzecz Wnioskodawcy kwoty wynikającej z umów pożyczek, planowane jest dokonanie potrącenia (kompensaty) wzajemnych roszczeń - tj. roszczenia Spółki Zależnej o wpłatę wkładu pieniężnego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego i wydaniem na rzecz Spółki nowych udziałów z wierzytelnością Spółki o zwrot pożyczek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty