05.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2014, sygn. IPPB3/423-947/14-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-947/14-2/PK1

wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu podatkowego w związku z powstaniem nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2014 r. (data wpływu: 8 września 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu podatkowego w związku z powstaniem nadpłaty w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu podatkowego w związku z powstaniem nadpłaty w podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (dalej: Spółka) uzyskała interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2010 r, nr IPPP1-443-1317/09-2/PR, w której Minister Finansów potwierdził prawidłowość stosowania przez Spółkę zwrotu kosztów wezwań do zapłaty zaległych opłat, kierowanych do abonentów i które wynikały wyłącznie z nieterminowego wykonywania przez abonenta zobowiązań wynikających z umowy, jako nie związane z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym i przez to nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Przed uzyskaniem przedmiotowej interpretacji Ministra Finansów Spółka traktowała zwroty kosztów wezwań do zapłaty jako odrębne świadczenie opodatkowane podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji stosowała stawkę podatkowa (podstawową) VAT 22%. W związku z uzyskaniem wymienionej wyżej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów Spółka C. dokonała korekty swoich rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy poprzedzające uzyskanie tej interpretacji. W związku z korektą podatku od towarów i usług u Spółki nastąpiła nadpłata podatku naliczonego nad należnym która to nadpłata została zwrócona Spółce na rachunek bankowy. Zwrócona nadpłata stanowiła definitywne przysporzenie majątkowe dla Spółki, ponieważ umowy zawarte z abonentami Spółki (osoby fizyczne) określają wartość należności za wszelkie rozliczenia w kwocie brutto. W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka N. S.A. jako następca prawny Spółki C. powzięła wątpliwość, czy nadpłata podatku naliczonego wynikająca z korekty stawki VAT powoduje obowiązek rozpoznania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne