Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. IPPB1/415-1078/14-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1078/14-2/KS
Czy sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej tylko w podstawowym okresie obowiązywania umowy leasingu operacyjnego tj. przez 36 m-cy wykupionego z leasingu operacyjnego i przeznaczonego wyłącznie na cele osobiste po dniu wykupu, który w momencie sprzedaży po upływie około roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (wykup) stanowi majątek prywatny, nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2014 r. (data wpływu 1 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczy - usługi rachunkowe. Rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie jest podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej 28.11.2011 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy, której przedmiotem jest samochód osobowy. W okresie obowiązywania tej umowy samochód jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Faktury za raty leasingowe wystawiane przez leasingodawcę, faktury zakupu paliwa, jak również koszty ubezpieczenia tego samochodu stanowiły podatkowe koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. W listopadzie - 28.11.2014 r. nastąpi wykup tego samochodu za kwotę ustaloną przez leasingodawcę tj. 629 zł. Faktura wykupu zgodnie z zawartą umową będzie wystawiona na firmę, jednak samochód ten nie zostanie uznany za majątek firmy, w związku z czym nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy, ani ewidencji wyposażenia, jak również wartość wykupu nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż samochód ten po zakończeniu umowy leasingu będzie wykorzystywany wyłącznie na cele prywatne, nie związane z działalnością gospodarczą. Wydatki na utrzymanie samochodu po dniu wykupu nie będą uznawane za koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Po około roku używania na potrzeby prywatne Wnioskodawczyni zamierza sprzedać ww. samochód.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty