Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2014, sygn. IPPP3/443-890/14-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-890/14-2/ISZ
w zakresie opodatkowania, ustalenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatku dla dostawy gruntu w zamian za odszkodowanie
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 11 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, ustalenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatku dla dostawy gruntu w zamian za odszkodowanie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, ustalenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatku dla dostawy gruntu w zamian za odszkodowanie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, opodatkowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym.
Spółka X. wydzierżawiła w 2005 roku Zarządowi Dróg i Komunikacji nieruchomość znajdującą się w jej użytkowaniu wieczystym z przeznaczeniem pod budowę drogi. Zgodnie z zawartą umową dzierżawy nakłady poczynione przez dzierżawcę mogły być zatrzymane przez wydzierżawiającego za zapłatą, w przypadku rozwiązania umowy. W przeciwnym wypadku dzierżawca miał prawo żądać przeniesienia na niego własności nieruchomości, na których zostały poczynione nakłady. Jednocześnie wydzierżawiającemu nie przysługiwało prawo żądania przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego. W trakcie trwania umowy dzierżawy czynsz dzierżawny podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dzierżawca wybudował na działce drogę mającą status drogi publicznej. W wyniku wydania w dniu 5 marca 2012 roku decyzji Zarządu Geodezji i Kartografii i Katastru Miejskiego, niniejsza droga została wydzielona jako nieruchomość oznaczona geodezyjnie jako działka nr 5/18, w trybie art. 98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. nr 102 poz. 651, z późn. zm.). W dniu 27 marca 2012 roku rzeczona decyzja o podziale stała się ostateczna i z tym momentem nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa a użytkowanie wieczyste X. wygasło. W tym samym dniu uległa rozwiązaniu umowa dzierżawy. Droga jako wzniesiona na gruncie będącym w użytkowaniu X. nie stanowiła w okresie obowiązywania umowy dzierżawy własności X. i nie była ujęta w księgach Spółki. Obecnie trwa procedura ustalenia i wypłaty odszkodowania. Prezydent W.reprezentujący Skarb Państwa przedstawił X. projekt porozumienia, które w § 2 stwierdza: Nakłady na budowę drogi poniosło miasto W., dlatego też odszkodowanie obejmuje wartość utraconego prawa użytkowania wieczystego, działki nr 5/18, o pow. 0,2280 ha, bez uwzględnienia nakładów. Projekt rzeczonego porozumienia zakłada zatem, iż Prezydent W.reprezentujący Skarb Państwa wypłaci odszkodowanie wyłącznie za grunt, nie wliczając nakładów poczynionych na przedmiotową nieruchomość, a ponieważ nakłady poczynił Skarb Państwa, strony nie dokonają za te nakłady odrębnego rozliczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty