12.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2014, sygn. IPPP3/443-914/14-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-914/14-2/SM

zwolnienie od podatku importu usług pośrednictwa finansowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. jest spółką mającą siedzibę na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Spółka świadczy m.in. usługi bankowości inwestycyjnej, usługi brokerskie oraz analiz spółek, zajmuje się doradztwem finansowym, a także przygotowaniem i realizacją publicznych oraz prywatnych transakcji giełdowych. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa usługi pośrednictwa w obrocie instrumentami finansowymi od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Agentów) zarejestrowanych jako podatnicy podatku od wartości dodanej na Węgrzech lub w Rumunii. Agenci, z których usług korzysta Spółka, nie mają na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Korzystanie z usług Agentów stanowi jedną z prawnie dopuszczalnych form świadczenia przez Spółkę usług finansowych. Zakres czynności Agentów jest zgodny z dopuszczalnym zakresem ich działalności określonym w art. 79 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 94, dalej: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi). Zgodnie z tym przepisem firma inwestycyjna może w drodze umowy zawartej w formie pisemnej powierzyć osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej wykonywanie w imieniu i na rachunek firmy inwestycyjnej czynności pośrednictwa w zakresie działalności prowadzonej przez tę firmę inwestycyjną (agent firmy inwestycyjnej). Na podstawie tej umowy mogą być wykonywane czynności związane z zawieraniem umów o świadczenie usług przez firmę inwestycyjną lub umożliwiające realizację tych umów, w szczególności polegające na doradzaniu klientowi lub potencjalnemu klientowi w zakresie instrumentów finansowych, przyjmowaniu zleceń oraz odbieraniu innych oświadczeń woli dla firmy inwestycyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne