15.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. IPPB1/415-1175/14-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1175/14-2/AM

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego i powołane przepisy prawa, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej wydatków związanych z wypłaconym poszkodowanej pacjentce zwroty kosztów leczenia należy uznać za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2014 r. (data wpływu 21 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku został przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, zgodnie z uprawnieniami zawartymi w: ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 217) prowadzi indywidualną praktykę lekarska polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ramach posiadanej specjalizacji. Działalność gospodarcza prowadzona jest na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i rozliczana jest na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

W wyniku prowadzonej praktyki lekarskiej doszło do błędu w sztuce lekarskiej i postawienia przez Wnioskodawcę błędnej diagnozy lekarskiej polegającej na rozpoznaniu przez Wnioskodawcę choroby afektywnej dwubiegunowej i leczeniu przez 11 miesięcy pacjentki środkami psychotropowymi w znacznej ilości. Długotrwałe stosowanie leków doprowadziło w konsekwencji do rozstroju zdrowia pacjentki. Doszło miedzy innymi do uszkodzenia tarczycy co doprowadziło do kalectwa w postaci nagłego przyrostu wagi Pacjentki o 45 kg w ciągu dwóch miesięcy. W wyniku konsultacji prowadzonych przez pacjentkę z innymi lekarzami ustalono, iż pacjentka chora jest na boreliozę i wymaga zupełnie innego leczenia niż zlecił Wnioskodawca. Na podstawie wniosku pacjenta o wezwanie do ugody została zawarta ugoda pomiędzy pacjentką a Wnioskodawcą. Wnioskodawca 26 sierpnia 2013 roku w ugodzie zobowiązał się do zawrotu kosztów leczenia poniesionych przez pacjentkę w wysokości 200 000,00 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne