19.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2014, sygn. IPPP2/443-624/14-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-624/14-2/DG

W zakresie uznania ustanowienia służebności gruntowej za świadczenie usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ustanowienia służebności gruntowej za świadczenie usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ustanowienia służebności gruntowej za świadczenie usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wraz z małżonkiem Strona jest właścicielem (na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) nieruchomości gruntowej, która jest przedmiotem najmu (obecnie obowiązująca umowa została zawarta w dniu 2 stycznia 2013 r.) na rzecz osoby trzeciej. Uzyskiwany czynsz z tytułu najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%.

Niezależnie od zawartej umowy najmu, w dniu 8 maja 2014 r. małżonkowie ustanowili notarialnie na przedmiotowej nieruchomości (jej części) umowną odpłatną służebność gruntową na rzecz właściciela nieruchomości sąsiadującej, polegającą na prawie nieograniczonego przejazdu i przechodu, prawie zlokalizowania i budowy parkingu, prawie zlokalizowania i budowy wjazdu i wyjazdu na drogę publiczną oraz prawie nieograniczonego korzystania w celu prowadzenia robót budowlanych związanych z budową pawilonu handlowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (miejscami parkingowymi, drogami wewnętrznymi, pylonami reklamowymi, wjazdami i wyjazdami). Ustanowienie powyższej służebności nastąpiło za wynagrodzeniem płatnym po ziszczeniu się określonych w umowie ustanowienia służebności warunków, przy czym wynagrodzenie to składa się z dwóch części:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne