Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2014, sygn. IPPB5/423-435/14-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-435/14-2/MW
Czy na Spółce ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła od płatności dokonanych na rzecz koreańskiego rezydenta podatkowego w związku z opłatami okresowymi za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego w przedstawionym stanie faktycznym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- nieuwzględnienia programów komputerowych w definicji należności licencyjnych, zawartej w art. 12 polsko-koreańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest nieprawidłowe,
- braku obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) z tytułu wypłaty wynagrodzenia dla koreańskiego rezydenta podatkowego za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy na Spółce ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła od płatności dokonanych na rzecz koreańskiego rezydenta podatkowego w związku z opłatami okresowymi za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Jedynym udziałowcem Spółki jest podmiot z siedzibą w Korei, będący koreańskim rezydentem podatkowym, nie posiadającym na terytorium Polski oddziału ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: koreański udziałowiec lub udziałowiec). Wnioskodawca jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej udziałowca. Koreański udziałowiec zakupił od podmiotu trzeciego licencję na oprogramowanie komputerowe, które pozwala na integrację systemową pomiędzy podmiotami należącymi do grupy kapitałowej i obejmuje zintegrowany system informatyczny z modułami sprzedaży, oraz finansowo-księgowym. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy dostawcą oprogramowania oraz koreańskim udziałowcem, prawo do użytkowania oprogramowania przysługuje udziałowcowi oraz innym podmiotom z grupy kapitałowej. W związku z tym, oprogramowanie zostało także faktycznie udostępnione dla potrze Spółki i jest przez nią wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka może używać oprogramowania wyłącznie na jej własne potrzeby zgodnie z jego przeznaczeniem, bez możliwości powielania go, rozpowszechniania i modyfikowania. Spółka korzysta z tego programu na podstawie umowy zawartej między koreańskim udziałowcem a dostawcą programu, natomiast ze swoim udziałowcem Spółka ma podpisaną umowę o współpracy, która określa zasady wzajemnej współpracy spółek w zakresie usług spedycyjnych i transportowych oraz w zakresie usług doradczych świadczonych przez udziałowca na rzecz polskiej Spółki, jak też określa sposób obliczenia wynagrodzenia za dostęp oraz użytkowanie systemu informatycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty