26.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2014, sygn. IPPP2/443-333/14-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-333/14-2/DG

W zakresie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku ewidencyjnego Oddziału Spółki jako podatnika i płatnika

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy -przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie:

  • obowiązku ewidencyjnego Oddziału Spółki jako podatnika - jest prawidłowe;
  • obowiązku ewidencyjnego Oddziału Spółki jako płatnika - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku ewidencyjnego Oddziału Spółki jako podatnika i płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

W 2009 r. Spółka (dalej: Spółka, Wnioskodawca), działająca jako spółka prawa belgijskiego, została zarejestrowana na potrzeby VAT w Polsce w Urzędzie Skarbowym. Do końca 2013 r. Spółka wykonywała działalność w Polsce jako nierezydent zarejestrowany dla potrzeb VAT, nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności.

Pod koniec 2013 r. Spółka utworzyła Oddział w Polsce. Należy wyjaśnić, że Oddział został utworzony w Polsce w związku z zaplanowanym na dzień 31 grudnia 2013 r. transgranicznym połączeniem Wnioskodawcy (jako spółki przejmującej oraz polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (jako spółki przejmowanej, dalej: Spółka Przejmowana). Zgodnie z przyjętymi założeniami, po dokonaniu wspomnianego połączenia obu spółek, działalność połączonych spółek w Polsce miała być kontynuowana przez Wnioskodawcę, który w konsekwencji miał prowadzić działalność na terytorium kraju poprzez Oddział.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne