24.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2014, sygn. IPPP3/443-79/14-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-79/14-2/KC

W zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, w przypadku, gdy towary te przeznaczone są do wykonywania na nich usług na terytorium kraju, przed ich wywozem na terytorium Niemiec.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 29 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, w przypadku, gdy towary te przeznaczone są do wykonywania na nich usług na terytorium kraju, przed ich wywozem na terytorium Niemiec jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, w przypadku, gdy towary te przeznaczone są do wykonywania na nich usług na terytorium kraju, przed ich wywozem na terytorium Niemiec.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podmiotem zarejestrowanym w Polsce jako czynny podatnik VAT, a także dla potrzeb dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Główną działalnością Spółki jest produkcja i replikacja płyt w formacie CD, DVD, BD, a następnie sprzedaż wytworzonych wyrobów gotowych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca współpracuje z kontrahentem będącym podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego (dalej: podmiot drugi). Podmiot ten jest bezpośrednim kontrahentem Spółki, tj. składa zamówienia na dostawy płyt, otrzymuje wystawione przez Wnioskodawcę na jego rzecz faktury za dokonane dostawy oraz płaci za dokonane dostawy bezpośrednio na rachunek bankowy Spółki. W ramach tej współpracy od lipca 2013 r. Wnioskodawca sprzedaje na jego rzecz płyty CD, DVD z ostatecznym miejscem dostawy na terytorium Niemiec. Jednak płyty zanim zostaną wywiezione z terytorium kraju na terytorium Niemiec, najpierw przewożone są ze Spółki do innego podmiotu mającego siedzibę również na terytorium Polski (dalej: podmiot trzeci). Podmiot trzeci wykonuje na nich usługi, polegające na umieszczaniu (spakowaniu) otrzymanych płyt w wydrukowane przez niego czasopisma. Na potrzeby tych transakcji, podmiot trzeci występuje jako podmiot wykonujący usługi na powierzonym przez Wnioskodawcę rzeczowym majątku ruchomym oraz jako bezpośredni kontrahent innego niż kontrahent Spółki podmiotu zagranicznego, mającego siedzibę na terytorium Niemiec (dalej: podmiot czwarty). To podmiot czwarty jest ostatecznym nabywcą czasopism wraz z umieszczonymi w nich płytami Wnioskodawcy. Po umieszczeniu płyt w czasopismach, towary wywożone są z terytorium Polski bezpośrednio na terytorium Niemiec, na adres wskazany przez podmiot czwarty, który jest bezpośrednim kontrahentem (klientem) zarówno podmiotu drugiego, jak i trzeciego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne