Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2014, sygn. IPPB3/423-1070/13-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1070/13-2/JBB
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość zlikwidowanych towarów, jako stratę w towarach handlowych Spółki, wskazaną w protokole likwidacyjnym, w wysokości po której został on przyjęty na magazyn (w cenie nabycia) ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w związku z likwidacją towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość zlikwidowanych towarów, jako stratę w towarach handlowych Spółki, wskazaną w protokole likwidacyjnym, po której został on przyjęty na magazyn (w cenie nabycia).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu art. szkolno-biurowymi i drobnym AGD (żarówki). Spółka nabywa towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży m.in. od kontrahentów spoza Polski (import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycia ). Zakupione przez Spółkę towary z zagranicy nie podlegają w większości zwrotom. Spółka dokonuje sprzedaży swoich towarów do dużych sieci handlowych. Regulamin sprzedaży dopuszcza dokonywanie zwrotów przez sieć, szczególnie w sytuacjach, gdy przedmiotem sprzedaży są artykuły sezonowe (np. szkolne). Co do zasady, taki zwrot trafia do magazynu Spółki i jeśli towar jest pełnowartościowy, podlega dalszemu obrotowi. Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka rozpoznaje przychód z tytułu sprzedaży towarów, podlegający opodatkowaniu. Jednocześnie rozpoznaje koszt uzyskania przychodów w wysokości wartości sprzedanych towarów. W sytuacji zwrotu towarów, zarówno przychód jak i koszt są korygowane, przy czym zwrócony towar wprowadzany jest do ewidencji magazynu. Zdarza się, że towary tracą wartość handlową z przyczyn naturalnych (przeterminowanie komponentów takich jak np. tusz, farba ) a także z uwagi na sezonowość towarów. Spółka zidentyfikowała w magazynie partię towaru (zestawy do kolorowania: mazaki, farby), która nie nadaje się do dalszej odsprzedaży z uwagi na wyschnięcie niektórych elementów do kolorowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty