30.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2014, sygn. IBPBI/2/423-1214/14/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1214/14/IZ

Czy we wskazanym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku ze spełnieniem innego świadczenia w miejsce dotychczasowego zobowiązania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 23 września 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 1 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania w związku z przeniesieniem prawa własności nieruchomości w miejsce dotychczasowego zobowiązania (datio in solutum) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania w związku z przeniesieniem prawa własności nieruchomości w miejsce dotychczasowego zobowiązania (datio in solutum).

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca jest dłużnikiem podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osoby prawnej. Spółka zaciągnęła u jednego z udziałowców pożyczkę na potrzeby bieżącej działalności. Dług powiększają naliczane odsetki. Ze względu na trwający, przedłużający się proces sprzedaży jednej z nieruchomości, Spółka nie posiada wolnych środków niezbędnych do terminowej spłaty pożyczki. Spółka rozważa spełnienie innego świadczenia w miejsce dotychczasowego za zgodą wierzyciela w formie przekazania wierzycielowi udziału w nieruchomości. Wartość przekazywanego udziału nieruchomości odpowiadałaby wartości zobowiązania. Przekazanie to nastąpiłoby za zgodą wierzyciela, zgodnie z postanowieniami umowy spółki oraz zgodnie z przepisami ustawy kodeks spółek handlowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne