18.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2014, sygn. IBPBI/2/423-1149/14/KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1149/14/KP

ustalenie wysokości kosztu nabycia udziałów w innej spółce kapitałowej, które zostały nabyte przez spółkę, która ma zostać przejęta przez Wnioskodawcę

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dzia-łający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 18 września 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 22 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób praw-nych, w zakresie ustalenia wysokości kosztu nabycia udziałów w innej spółce kapitałowej, które zostały nabyte przez spółkę, która ma zostać przejęta przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2014 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia wysokości kosztu nabycia udziałów w innej spółce kapitałowej, które zostały nabyte przez spółkę, która ma zostać przejęta przez Wnioskodawcę.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę oraz za-rząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W chwili obecnej Wnioskodawca rozważa utworzenie podmiotu w postaci polskiej spółki z ograniczoną odpo-wiedzialnością (dalej: SPV). Rolą SPV jest zarządzanie majątkiem Wnioskodawcy w po-staci udziałów w innych spółkach kapitałowych. Pozwoli to na osiągnięcie efektu specjaliza-cji przez SPV w zarządzaniu takim majątkiem, a jednocześnie umożliwi Wnioskodawcy kon-centrację swojej uwagi na działalności operacyjnej. W rezultacie powyższego, w pierwszym etapie restrukturyzacji Wnioskodawca wniesie w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) do SPV udziały (dalej: Udziały) innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spół-ka), w której posiada bezwzględną większość głosów. W zamian za wniesiony wkład niepie-niężny (aport) SPV wyda Wnioskodawcy udziały własne w swoim podwyższonym kapitale zakładowym (dalej: udziały własne SPV). Wartość rynkowa udziałów zostanie w całości odniesiona na kapitał zakładowy SPV (zostanie zatem odzwierciedlona w wartości nominal-nej udziałów własnych SPV, które SPV przekaże Wnioskodawcy). W związku z faktem, że SPV w wyniku wyżej opisanej transakcji uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce, transakcja ta będzie stanowić tzw. transakcję wymiany udziałów opisaną w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: ustawy CIT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne