Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2014, sygn. IBPP1/443-250/14/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-250/14/ES
skutki podatkowe związane ze śmiercią wspólnika spółki cywilnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lutego 2014 r. (dat wpływu 4 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią wspólnika spółki cywilnej jest:
- prawidłowe w zakresie stwierdzenia, że Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do wystawiania faktur korygujących do faktur, w których jako sprzedającego wskazano rozwiązaną spółkę,
- prawidłowe w zakresie stwierdzenia, że Wnioskodawca będzie musiał (powinien) skorygować uprzednio złożone deklaracje w imieniu rozwiązanej spółki cywilnej wraz z dołączeniem pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2014 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią wspólnika spółki cywilnej.
Wniosek został uzupełniony pismem z 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-250/14/ES z 23 maja 2014 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej Z. W dniu 20 listopada 2013 r. jeden z dwóch wspólników spółki tj. S. zmarł. Zgodnie z brzmieniem par. 9 umowy spółki Spadkobiercy zmarłego wspólnika wchodzą do Spółki na jego miejsce. Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci wspólnika spółka powinna trwać nadal. Spadkodawca pozostawił testament w którym do spadku powołał jednak wyłącznie drugiego wspólnika - Wnioskodawcę. Są też spadkobiercy ustawowi (nie powołani do spadku w testamencie). Wnioskodawca nie ma wiedzy, czy spadkodawca pozostawił inne późniejsze testamenty gdzie powołał do dziedziczenia inne osoby lub odwołał testament w którym powołał do dziedziczenia Wnioskodawcę oraz czy testament w którym został powołany do dziedziczenia nie zostanie podważony (nie jest nieważny). Jeżeli zaszła któraś z okoliczności wskazanych w zdaniu poprzedzającym, spółka trwa nadal. Aktualnie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po S. i jego rezultat nie jest w tej chwili znany. Z chwilą wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ustalone zostanie, czy w dacie 20 listopada 2013 r. doszło do rozwiązania spółki czy też spółka trwa nadal. Po dniu 20 listopada 2013 r. (data śmierci S.) doszło do sprzedaży przez spółkę towarów za które spółka wystawiła faktury VAT i odprowadziła podatek VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty