07.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2014, sygn. IBPP1/443-430/14/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-430/14/ES

zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na przeprowadzeniu kursów z zakresu spawalnictwa połączonych z egzaminem zawodowym lub bez takiego egzaminu oraz wyłącznie na przeprowadzeniu egzaminów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 25 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z 24 lipca 2014 r. (data wpływu 29 lipca 20114 r. ) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na przeprowadzeniu kursów z zakresu spawalnictwa połączonych z egzaminem zawodowym lub bez takiego egzaminu oraz wyłącznie na przeprowadzeniu egzaminów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2014 r. do tut. organu wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na przeprowadzeniu kursów z zakresu spawalnictwa połączonych z egzaminem zawodowym lub bez takiego egzaminu oraz wyłącznie na przeprowadzeniu egzaminów.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 24 lipca 2014 r. (data wpływu 29 lipca 20114 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 15 lipca 2014 r. znak: IBPP1/443-430/14/ES.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swojej działalności przeprowadza m.in. egzaminy spawaczy przedłużające ich uprawnienia zawodowe. Wnioskodawca prowadzi zarówno kursy dla spawaczy połączone z egzaminem lub nie, jak i same egzaminy. Spawacz musi zdać taki egzamin aby uzyskać uprawnienia zawodowe lub aby je zachować (egzamin musi być zdawany co dwa lata). Wynika to z treści § 27 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470), prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia albo Świadectwo egzaminu spawacza lub Książkę spawacza, wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Do niedawna normą tą była norma PN-EN 287-1, a od kilku tygodni jest to norma PN-EN ISO 9606-1:2014. Kursy i egzaminy przeprowadzane są osobiście przez Wnioskodawcę natomiast świadectwo egzaminu spawacza wydawane jest przez TUV () na podstawie arkusza oceny sporządzonego przez egzaminatora, tj. Wnioskodawcę. Przebieg egzaminu wygląda w ten sposób, że najpierw następuje wprowadzenie do egzaminu (robi to Wnioskodawca), które obejmuje opis przebiegu egzaminu wraz z kryteriami oceny egzaminu uzupełniony o przypomnienie podstawowych informacji nt. zasad spawania. Egzamin obejmuje część praktyczną spawania, tj. ocenę wykonanego złącza. Egzamin obejmuje albo spawanie elektryczne, albo gazowe. W jego skład wchodzi wykonanie dwóch różnych złączy (rożnymi metodami), zgodnie z normami PN (norma określa, jakie wymagania ma spełniać złącze egzaminacyjne). Egzaminator ocenia jakość wykonanych złączy przeprowadzając w szczególności, badanie wizualne, próbę łamania (badanie oparte jest na ocenie jakości wykonanego złącza) i penetracyjne (przy użyciu odpowiednich środków chemicznych) i od razu podaje ocenę egzaminowanemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne