Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. IBPBI/2/423-783/14/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-783/14/BG
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umów zlecenia i o dzieło w sytuacji gdy ww. osoby nie będą zobowiązane do wystawiania rachunku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 25 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 2 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umów zlecenia i o dzieło w sytuacji gdy ww. osoby nie będą zobowiązane do wystawiania rachunku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2014 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umów zlecenia i o dzieło w sytuacji gdy ww. osoby nie będą zobowiązane do wystawiania rachunku.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka w ramach swojej działalności zawiera z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy cywilnoprawne, tj. umowy zlecenia i umowy o dzieło. Po wykonaniu zlecenia lub dzieła Spółka wymaga od zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła wystawienia rachunku z tytułu wykonania przedmiotu danej umowy. Zapłata wynagrodzenia następuje gotówką lub przelewem. Spółka ujmuje koszty tych wynagrodzeń w księgach rachunkowych na podstawie list wypłat wynagrodzeń, które stanowią zbiorcze dowody księgowe, zawierające sumę wartości wynagrodzeń wynikających z umów cywilnoprawnych wykonanych w poszczególnych okresach sprawozdawczych. Listy wypłat wynagrodzeń tworzone są z kolei na podstawie danych wynikających z umów cywilnoprawnych zawartych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, które zostały wykonane w danym okresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty