19.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2014, sygn. IBPP4/443-262/14/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-262/14/BP

Czy w przypadku nabycia paliwa od dostawcy, który złożył kaucję gwarancyjną, o której mowa w art. 105b ustawy o podatku od towarów i usług, w pełnej wysokości oraz spełnieniu dodatkowych okoliczności, o których mowa w art. 105a ust. 2 (tj. podatnik nie ma uzasadnionych podstaw aby przypuszczać, że kwota podatku nie zostanie wpłacona), art. 105a ust. 3 pkt 2 (tj. powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem dostawcy w nierzetelnym rozliczeniu podatku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej), zostaną spełnione przesłanki do zaistnienia odpowiedzialności solidarnej podatnika wraz z podmiotem dokonującym dostawy za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na rzecz tego podatnika?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie solidarnej odpowiedzialności przy obrocie paliwami płynnymi (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2014 r. został złożony do Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie solidarnej odpowiedzialności przy obrocie paliwami płynnymi.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym w ramach działalności gospodarczej m. in. stację benzynową, a także usługi transportowe, warsztat samochodowy i sklep przy stacji benzynowej. Nabywanie paliwa w ilościach hurtowych (tj. powyżej 50.000 zł bez podatku miesięcznie), o którym mowa w art. 105a ustawy stanowi istotę działalności prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Nabywane przez podatnika paliwa stanowią jeden z towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy (towary wrażliwe).

W celu uzyskiwania oczekiwanej rentowności, a z punktu widzenia korzyści budżetu państwa -określonych dochodów podlegających opodatkowaniu, podatnik poszukuje na rynku dostawców paliwa oferujących najkorzystniejsze warunki jego zakupu. Oczywiście jednym z podstawowych parametrów nabywanego paliwa jest cena nabywanego paliwa. Z uwagi na ograniczone możliwości przeprowadzenia dokładnej analizy dostawcy, a w szczególności jego intencji i/lub możliwości regulowania zobowiązań podatkowych albo posiadania zaległości podatkowych, bądź też przewidywania zaległości podatkowych, które mogą u dostawcy powstać w przyszłości, tj. po dokonaniu transakcji zakupu paliwa, podatnik preferuje dostawców paliwa którzy złożyli we właściwym urzędzie skarbowym maksymalną przewidzianą w ustawie kaucję gwarancyjną a kwota kaucji wraz z podaniem podmiotu została wykazana w wykazie podmiotów dokonujących dostawy (...), które złożyły kaucję gwarancyjną, o którym mowa w art. 105c ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne