Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2014, sygn. IBPBI/1/415-639/14/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-639/14/WRz
Czy najem nieruchomości może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5% ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 maja 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 29 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów uzyskiwanych z najmu wskazanych we wniosku nieruchomości oraz określenia stawki podatkowej właściwej do opodatkowania tych przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 maja 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów uzyskiwanych z najmu wskazanych we wniosku nieruchomości oraz określenia stawki podatkowej właściwej do opodatkowania tych przychodów.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przedmiotem działalności spółki jest w głównej mierze prowadzenie hotelu i restauracji oraz wynajem nieruchomości własnych. Wspólnicy spółki (trzy osoby) są właścicielami kompleksu hotelowo-restauracyjnego w X oraz budynku usługowego w Y. Obydwie nieruchomości znajdują się w ewidencji środków trwałych spółki. Budynki są amortyzowane. Część budynku położonego w Y jest przedmiotem umowy dzierżawy, zaś w kompleksie hotelowo-restauracyjnym wspólnicy prowadzą działalność restauracyjno - hotelową. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a jej wspólnicy są opodatkowani na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.). Żona Wnioskodawcy prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Przedmiotem umów najmu zawieranych przez żonę Wnioskodawcy są nieruchomości wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Nieruchomości te są ujęte w ewidencji środków trwałych firmy żony Wnioskodawcy i podlegają amortyzacji. Żona Wnioskodawcy prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i opodatkowana jest na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Małżonkowie posiadają ponadto nieruchomości stanowiące majątek wspólny małżonków, jednakże nie są one wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy to w formie spółki cywilnej, czy też jednoosobowej działalności prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza te nieruchomości wynająć lub wydzierżawić, nie działając przy tym w charakterze przedsiębiorcy. Wynajem lub dzierżawa nie będzie prowadzona w ramach zorganizowanej działalności gospodarczej, w szczególności odbywać się będzie bez zatrudnienia pracownika, posiadania biura, zarządzania tymi nieruchomościami. Nieruchomości nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i nie będą środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych. Podkreślić należy, że umowy najmu/dzierżawy nie będą zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, gdyż działalność taką Wnioskodawca prowadzi wyłącznie w formie spółki cywilnej wraz z innymi przedsiębiorcami. Nieruchomości, które będą przedmiotem umów najmu/dzierżawy stanowią prywatną własność Wnioskodawcy oraz jego żony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty