Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2014, sygn. IBPP4/443-114/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-114/14/EK
miejsce świadczenia usług badań klinicznych poza terytorium Polski
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2013 r. (data wpływu 6 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z 28 lutego 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług badań klinicznych poza terytorium Polski jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług badań klinicznych poza terytorium Polski.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 28 lutego 2014 r., będący odpowiedzią na wezwanie Organu z 21 lutego 2014 r. znak: IBPP4/443-626/13/EK.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie kardiochirurgii. Wnioskodawca prowadzi na terenie Polski jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się między innymi przeprowadzaniem badań klinicznych. Przeprowadzane przez Wnioskodawcę badania kliniczne nie dotyczą skutków stosowania nowych leków. Przedmiotem tych badań są zagadnienia dotyczące kardiochirurgii - Wnioskodawca wszczepia pacjentom, w czasie operacji na otwartym sercu, różnego rodzaju nowe, perspektywiczne z punktu widzenia zdrowia i życia pacjentów, produkty i preparaty medyczne. W ramach prowadzonych badań Wnioskodawca analizuje efekty przeprowadzonych operacji tj. wpływ jaki ma przeprowadzona operacja na zdrowie i życie pacjenta skutki, w szczególności wpływ wywoływany przez wszczepione pacjentom produkty i preparaty medyczne. Przeprowadzenie badania klinicznego wymaga odpowiedniego wykształcenia medycznego. Wiedza medyczna potrzebna jest na wszystkich etapach związanych z przeprowadzaniem badań. Zasadniczym celem badania jest bowiem określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania określonego wyrobu medycznego (np. zastawki serca) lub technologii medycznej (zabiegu, testu diagnostycznego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty