17.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2014, sygn. IBPBI/2/423-1503/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1503/13/CzP

Czy realizacja opisanego powyżej podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie części majątku do Wnioskodawcy (Spółki przejmującej), będącego jednocześnie akcjonariuszem w Spółce dzielonej, może prowadzić do powstania dochodu (przychodu) dla niego jedynie na podstawie art. 10 ustawy o CIT, który stanowiłby dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 12 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie dla spółki przejmującej /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/ - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie dla spółki przejmującej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej jako: Spółka lub Spółka przejmująca). Spółka jest obecnie głównym akcjonariuszem innej spółki akcyjnej, która również ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej Spółka dzielona). Spółka, po nabyciu pakietu większościowego akcji Spółki dzielonej w drodze zakupu, systematycznie realizuje strategię zwiększania udziału w kapitale Spółki dzielonej poprzez zakup kolejnych akcji od akcjonariuszy mniejszościowych. Dodatkowo w ramach realizowanej strategii spółka dokonała wkładu pieniężnego do Spółki dzielonej w zamian za co objęła jej akcje. Spółka posiada obecnie oraz będzie nadal nieprzerwanie posiadała na moment podziału ponad 10% akcji Spółki dzielonej przez okres dłuższy niż 2 lata na podstawie tytułu własności. Żadna ze spółek nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne