Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2014, sygn. IPTPB1/415-546/14-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-546/14-2/SJ
Czy uczestnictwo w Gali Jubileuszowej pracownika na warunkach przedstawionych w stanie faktycznym należy zakwalifikować jako otrzymane od pracodawcy nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z obowiązkiem uwzględnienia jego wartości w przychodach ze stosunku pracy na podstawie przepisu art. 12 ust. 1 ww. ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z udziałem pracownika w Gali Jubileuszowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z udziałem pracownika w Gali Jubileuszowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie produkcji cementu. W 2014 r. w gmachu Filharmonii X Wnioskodawca zorganizował Galę. Na Galę zostało zaproszonych wielu gości. Obecni byli również niektórzy pracownicy oraz byli pracownicy. Pracodawca chciał, aby pracownicy poczuli, że są ważną częścią firmy. Impreza miała charakter imprezy zamkniętej, każdy zaproszony otrzymał imienne zaproszenie, jednak nie każdy z niego skorzystał (udział w Gali nie był obowiązkowy). Nie prowadzono jednakże żadnej listy obecności, potwierdzającej udział w Gali. Galę rozpoczęły przemówienia przedstawicieli Wnioskodawcy, jak również obecnych gości. W trakcie Gali odbyła się również projekcja archiwalnego filmu o powstaniu i początkach funkcjonowania Cementowni. Tuż po niej nastąpiła projekcja nowego jubileuszowego filmu ukazującego obecne funkcjonowanie Cementowni. Ważną częścią imprezy było również wręczenie przez Wicewojewodę X, przyznanych przez Prezydenta RP, Złotych Medali za Długoletnią Służbę szczególnie zasłużonym pracownikom Cementowni, a także wręczenie Cementowni Odznaki Honorowej za Zasługi dla X przyznanej przez Y. Jubileusz uświetnił koncert Orkiestry wraz z solistami (śpiewaczką operową) oraz (pianistą) pod dyrekcją Z. Po zakończeniu części oficjalnej do dyspozycji gości postawiono poczęstunek w formie bufetu szwedzkiego, z którego skorzystała część gości. Niektórzy z nich tuż po zakończeniu koncertu opuścili Galę. Spółka w żaden sposób nie ewidencjonowała ilości produktów spożytych przez danego pracownika. Spółka zapewniła również możliwość bezpłatnego transportu na Galę. Autobus kursował według ustalonej trasy i zainteresowani pracownicy mogli skorzystać z tego transportu. Spółka nie prowadziła jednak ewidencji, pozwalającej na ustalenie, którzy konkretnie pracownicy przyjechali na uroczystość autobusem, a którzy skorzystali z innych środków transportu, np. własnych samochodów. Wiadomo natomiast, że z zamówionych pięciu autobusów dwa zostały odesłane i nie wyjechały w podróż, z uwagi na mniejsze zainteresowanie dowozem oraz mniejszą niż przewidywana liczbę gości. Należy nadmienić, że z autobusów skorzystali również inni zaproszeni goście, niebędący pracownikami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty