Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2014, sygn. IPTPP2/443-761/14-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-761/14-2/IR
W zakresie uznania przekazania w formie darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego (wraz ze znakiem towarowym) za czynność podlegającą opodatkowaniu oraz ustalenia podstawy opodatkowania ww. czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania przekazania w formie darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego (wraz ze znakiem towarowym) za czynność podlegającą opodatkowaniu jest prawidłowe,
- ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego (wraz ze znakiem towarowym) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekazania w formie darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego (wraz ze znakiem towarowym) za czynność podlegającą opodatkowaniu oraz ustalenia podstawy opodatkowania ww. czynności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, jest wspólnikiem spółki cywilnej pod firmą: .. s.c. Spółka prowadzi działalność w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej prowadzonej w przychodniach oraz działalność polegającą na prowadzeniu szpitali. Wykonywane świadczenia zdrowotne mają charakter odpłatny, zaś Spółka nie pobiera refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka posiada zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP znak towarowy .., który został wytworzony w trakcie istnienia spółki cywilnej. Znak ten objęty jest prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 111 ze zm.). Znak ten nie został wniesiony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i nie jest amortyzowany. Wspólnicy spółki cywilnej zamierzają przekazać w drodze darowizny po 50% udziałów w prawie ochronnym do znaku towarowego (oraz w znaku towarowym) na rzecz swoich dzieci do ich majątku prywatnego. Na tę okoliczność sporządzona zostanie uchwała wspólników wyrażająca zgodę na darowiznę składnika majątku Spółki oraz zostaną zawarte umowy darowizny, w formie aktu notarialnego, pomiędzy wspólnikami a każdym z dzieci osobno.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty