Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2014, sygn. IPTPP4/443-631/14-4/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-631/14-4/OS
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego w stanie prawnym obowiązującym po 1 kwietnia 2014 r.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2014 r. (data wpływu 23 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego w stanie prawnym obowiązującym po 1 kwietnia 2014 r. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego w stanie prawnym obowiązującym po 1 kwietnia 2014 r.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 października 2014 r. (data wpływu 23 października 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wydzierżawia na podstawie umowy dzierżawy samochód osobowy (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) od spółki, z którą jest powiązany umową współpracy w zakresie świadczenia usług jako partner. Samochód wykorzystuje wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z umową współpracy partnerowi za wykonywane usługi przysługuje wynagrodzenie składające się z wynagrodzenia podstawowego oraz dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego. Składnikiem dodatkowego wynagrodzenia jest m.in. wynagrodzenie miesięczne dodatkowe z tytułu przejazdu dzierżawionym samochodem, w wysokości stanowiącej równowartość zużytego paliwa w danym miesiącu, jednak do wysokości nie przekraczającej w danym miesiącu określonej kwoty netto. Celem ułatwienia i obniżenia kosztów przejazdu Wnioskodawca otrzymał od spółki kartę paliwową a rozliczenie dodatkowego wynagrodzenia następuje na podstawie danych z zapisów bieżącego rozliczenia karty paliwowej. Wnioskodawca otrzymuje od spółki refakturę odzwierciedlającą wydatki związane z korzystaniem z karty paliwowej. Następnie na podstawie tej refaktury wystawia fakturę sprzedaży dla spółki tytułem dodatkowego wynagrodzenia z tytułu przejazdów samochodem do wysokości określonego miesięcznego limitu kwoty netto, powiększonej o podatek należny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty